Vloženo: 03. červenec 2018
Vážení a milí návštěvníci naší galerie,
rádi bychom Vás upozornili, že během státních svátků, které vycházejí na čtvrtek 5. 7. a pátek 6. 7., nás můžete navštívit v běžném otevíracím čase, a to od 10.00 - 18.00 hodin.
Navštivte naše krátkodobé výstavy.
Výstavní program Červenec - Srpen:
Kdo se rád dívá...
Trvání výstavy: 23. 5. – 9. 9. 2018
1. podlaží budovy 14
Výstava Kdo se rád dívá… se zaměřuje na různé umělecké přístupy k fenoménům, které jsou spojovány s dětským způsobem vnímání a vyjadřování, zejména výtvarným projevem. Zkoumá různé polarity vztahu mezi tím, co se obrací k dětskému výrazu a tím, co s ním reflektivně pracuje. Výstava představí tvorbu pěti současných umělců/umělkyň mladší střední generace - Daniela Baráčková, Erik Binder, Marek Číhal, Vendula Chalánková, Veronika Vlková, jejichž díla lze charakterizovat pojmy jako příběh, imaginace, symbolizace a znakovost, bezelstnost, spontánní hravost. Zatímco tvorbu dětí, naivních umělců nebo tvůrců art brut provázejí tyto pojmy jaksi mimoděk, pro vystavující umělce jsou objektem, s nímž aktivně zacházejí.
Natálie Schmidtová (1895 – 1981): Vzpomínky a sny
Trvání výstavy: 30. 5. – 9. 9. 2018
1. podlaží budovy 14
Natálie Schmidtová (1895 Dobriňka, Rusko – 1981 Rozsochy u Bystřice nad Pernštejnem) je vyjímečnou představitelkou naivního umění. Obrazy této neškolené umělkyně, pro niž bylo jednodušší malovat než své dílo podepsat, se vyznačují zvláštní citlivostí pro barevné kompozice a schopností vyjádřit radostnou poetiku námětu prostou stylizací předmětů a postav. Svá témata si volila ze vzpomínek na dětství prožité v Rusku, na Sibiři, i snů a představ, které doprovázely její touhy po životě ve vzdálených krajích vysokých hor i rozlehlých rovin, teplých jižních moří i drsného severu. V období druhé světové války se přestěhovala s rodinou do Zlína. Zde, motivována svojí dcerou Miladou Schmidtovou, která sbírala své první umělecké zkušenosti v okruhu žáků a učitelů baťovské školy umění, začala tehdy téměř padesátiletá Natálie malovat. Už její první výstavy uspořádané v roce 1946 v Praze a v Paříži v ní odhalily významnou představitelku světového „primitivního“ umění.
JSME KURÁTORY!
Trvání výstavy: 13. 6. – 12. 8. 2018
2. podlaží budovy 14, Grafický kabinet
Výstava veřejnosti představuje výtvarná díla z období od 80. let 20. století až do přelomu nového tisíciletí. Výjimkou je pouze obraz Madona od Františka Muziky z roku 1935. Vedle sebe se tak sešli autoři, kteří by se za běžných okolností asi nesetkali (Petr Kvíčala, Petr Sládek, Miroslav Štolfa, Vladimír Vašíček), ale rovněž i přátelé patřící do zlínského okruhu (René Hábl, Zdeněk Macháček, Pavel Preisner, Ivo Sedláček). Výstava tak nejenom představuje bohatou sbírku českého výtvarného umění 20. století Krajské galerie výtvarného umění, ale i sbírkotvorný záběr galerie, která důsledně sleduje současné české umění i výtvarné dění v prostoru regionu jihovýchodní Moravy.
Krajská galerie výtvarného
umění ve Zlíně, p.o.
Vavrečkova 7040
760 01 Zlín
Galerie na mapě
info@galeriezlin.cz
+420 573 032 220
IČO: 00094889
Copyright © 2025 Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, p.o.
Vyrobil: HEADBOX