19. únor 2025
středa 19. 2. v 17 hodin náhradní termín: úterý 13. 5. v 17 hodin
2. podlaží 14. budovy 14|15 BAŤŮV INSTITUT
Vážení návštěvníci,
velmi nás to mrzí, ale původní termín 19. 2. pro komentovanou prohlídku nové expozice je zrušen pro nemoc kurátora.
Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
Únorová komentovaná prohlídka k nové expozici + - Zlín se zaměří primárně na sekci design. Odborným komentářem vás provede kurátor Vít Jakubíček. Dozvíte se zajímavé informace ke zlínskému průmyslovému designu, a to od jeho vzniku spojeného se Školou umění, založené firmou Baťa v roce 1939, až po nedávnou dobu představující zlínskou katedru designu, z níž vzešli například David Karásek (mmcité), Radek Hegmon (Egoé) nebo dlouholetý šéfdesignér (zlínské) společnosti Tescoma Ladislav Škoda. Kurátor vás blíže seznámí s klíčovými osobnostmi oddílu průmyslového designu, jakými byli sochař Vincenc Makovský, jeho žák, designér a pozdější pedagog Zdeněk Kovář nebo architekt František Crhák a jejich vlivem na vývoj designu u nás. Budete si moci také prohlédnout nejen ikonické předměty napříč jeho dekádami, ale i nahlédnout do procesu vzniku produktů od modelů a prototypů až po hotové výrobky, z nichž získala řada prestižní ocenění.
vstupné: základní 149 Kč, snížené 69 Kč
Kromě nové expozice je v ceně zahrnuta možnost navštívit před komentovanou prohlídkou i krátkodobou výstavu Julius Zeyer - Arkádie. Proto doporučujeme naplánovat si návštěvu s dostatečným předstihem - po skončení komentované prohlídky nové expozice se z časových důvodů nebude možno jít na krátkodobé výstavy podívat.
TISKOVÁ ZPRÁVA (doc)
Expozice Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně zahrnuje volné umění, architekturu i design a představuje především bohatou sbírku této instituce. Prostřednictvím tří set originálních exponátů nabízí vhled nejen do nedávné historie umění, ale také do spletitých vztahů vizuální kultury s různými oblastmi života.
Stěžejním tématem je rozpor mezi tím, jak se Zlín a jeho okolí vnímá navenek a jak se naopak definuje uvnitř. Na jedné straně zde stojí výrazná stopa modernizace a průmyslového rozvoje, který zanechala firma Baťa. Na straně druhé je tradiční a sentimentální pohled spojený s přírodou a venkovem. Tento zjevný kontrast vytváří základní obsahovou linii celé výstavy. Expozice je rozdělena na dvě části, které symbolizují civilizační konflikt manifestující se ve vývoji Zlína. První z nich představuje racionální a pragmatický přístup, jaký město přijalo během rychlé modernizace; druhá část reflektuje iracionální odezvu – lpění na tradicích a individuální svobodě. Název „+ - Zlín“ je metaforickým vyjádřením pojmů, které vystihují tuto dynamiku i relativitu protikladů: racionalita versus emoce, typizace a jedinečnost, organizace oproti spontánnosti, masovost proti individualitě, změna v kontrastu s trvalostí, rychlost versus hloubka.
Pravá část expozice se zaměřuje na kulturní dějiny Zlína, a to včetně zlínských salonů z 30. a 40. let, architekturu města a průmyslový design. Mezi exponáty se nachází obrazy slavných umělců, jako jsou Bohumil Kubišta, Emil Filla, Jindřich Štyrský či Toyen, ale i díla dnes méně známých tvůrců. Sekce architektury představuje modely ikonických staveb Zlína, které ukazují, jak se z malého venkovského městečka stalo centrum moderní architektury. Oddíl průmyslového designu se věnuje klíčovým osobnostem jako Vincenc Makovský, Zdeněk Kovář a František Crhák, a jejich vliv na vývoj designu.
V levé části expozice si návštěvíci prohlédnou volné umění a jsou zde rozvíjena dvě hlavní témata. První z nich se zabývá krajinou. Příroda je zobrazena nejen ve své syrové síle, ale také jako zrcadlo lidských zkušeností, odraz osobních vzpomínek a příběhů, jak je vnímali umělci od konce 19. století a napříč 20. stoletím. Druhá linie se zaměřuje na zobrazení lidského subjektu, a to od prvních modernistických pokusů až po současné pojetí. Tento přístup zkoumá nejen lidskou figuru, ale i hlubší vnímání reality, přičemž osciluje mezi realistickým zobrazením a absolutní imaginací.
Vedle klasických exponátů nabízí výstava navíc mobilní aplikaci s rozšířenou realitou, která návštěvníkům umožní zažít díla doslova jiným úhlem pohledu. Obrazy před divákem ožijí, tvůrci promluví o svých dílech, uslyší plamenný projev Jana Antonína Bati, nahlédnou pod ruce designérům a mnoho dalšího.
Projekt nové expozice Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně byl spolufinancován Evropskou unií.
Krajská galerie výtvarného
umění ve Zlíně, p.o.
Vavrečkova 7040
760 01 Zlín
Galerie na mapě
info@galeriezlin.cz
+420 573 032 220
IČO: 00094889
Copyright © 2025 Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, p.o.
Vyrobil: HEADBOX