02. říjen - 02. říjen 2015
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně si pro Vás připravila přednášku a komentovanou prohlídku kurátorky Ladislavy Horňákové, věnovanou výstavbě po II. světové válce a vzniku a vývoji panelových sídlišť ve Zlíně,
Počátky panelové výstavby ve Zlíně
Bude se konat v pátek 2. října ve 2. podlaží budovy 14 továrního areálu v 17 hodin.
Přednáška je příspěvkem galerie ke Světovému dni architektury a součástí bude i komentovaná prohlídka výstavy Příběh paneláku ve Zlínském kraji
externí výstava před 14. budovou 14/15 BAŤOVA INSTITUTU
14. července 2015 – 11. října 2015
Panelová sídliště dnes představují důležitý urbanistický, architektonický i historický fenomén. Přesto se obrací pozornost k historii jejich vzniku, významu a sociální i kulturní funkci teprve v posledních letech. Dnes v panelácích žije téměř třicet procent obyvatel České republiky a ukazuje se, že i do budoucna mohou být některá z nich zajímavou formou bydlení.
Přednáška, která je součástí programu k exteriérové výstavě před 14. budovou je určená pro zájemce z řad odborné i laické veřejnosti. Přiblíží počátky naší panelové výstavby a realizaci prvního prototypu panelového domu v Československu, které jsou úzce spojené se Zlínem a s firmou Baťa. Už ve čtyřicátých letech se zde začalo experimentovat s panely, tvárnicemi a litým betonem. Montované domky z prefabrikovaných betonových dílů po vzoru zlínských architektů a stavbařů se nabízely jako jedno z východisek řešení bytové nouze po druhé světové válce v Československu. Ve Zlíně se této problematice systematicky věnovali především Bohumír Kula, Hynek Adamec, Miroslav Drofa a Arnošt Kubečka. Čerpali nejen z firemních pokusů, ale také navázali na zahraniční zkušenosti.
Za první panelovou stavbu v Československu bývá označován typ domu G 40 (G jako Gottwaldov a 40 bytových jednotek). Jeho vývoj byl dokončen v roce 1953 a následně byl v Gottwaldově – Zlíně realizován. První typy panelových domů měly pochopitelně řadu nedostatků, další panelové řady se je snažily odstranit, ale nikdy to nebylo ideální řešení.
Krajská galerie výtvarného
umění ve Zlíně, p.o.
Vavrečkova 7040
760 01 Zlín
Galerie na mapě
info@galeriezlin.cz
+420 573 032 220
IČO: 00094889
Copyright © 2025 Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, p.o.
Vyrobil: HEADBOX