01. říjen - 04. říjen 2020
k výstavnímu projektu Dům umění
1. 10. - 4. 10. 2020
1. NP budovy 14
Vzhledem k vývoji aktuální situace a kvůli tomu, že původní program Rodičů za klima byl kontaktní a postavený na komunikaci a dialogu, rozhodli jsme se tato setkání, workshopy, přednášky a diskuze zrušit a v průběhu programu mít v galerijním prostoru ve smyčce k dispozici po celou otevírací dobu projekce 5 filmů.
AŽ BUDU VELKÁ, CHCI BÝT NAŽIVU
Dokumentární film
Česko, 2019, 20 min
Režie: Vladimír Turner
ČSFD
ZA UHELNOU OPONOU
Dokumentární film
Česko, 2018, 27 min
Režie: Vladimír Turner
ČSFD
GUESTLIST
Dokumentární film
Česko, 2020, 20 min
Režie: Vladimír Turner
EKOSTORY
Dokumentární
Česko, 2018, 43 min
Režie: Ivo Bystřičan
ČSFD
NOVÝ SVĚT
Dokumentární film
Estonsko, 2011, 88 min
Režie: Jaan Tootsen
ČSFD
PŮVODNÍ PROGRAM
Našim prostředím je periferie. Proměny, které se kolem nás dějí, mají ale globální souvislosti. Přemýšlíme, jak na tento rozpor reagovat, abychom neupadali do pasivity typu “nic nemůžeme změnit”, ale také, abychom se vyhnuli vyčerpání, když se změny nedějí tak rychle, jak si přejeme. Jsme také rodiče a vidíme svět očima dětí, které v budou nést následky našich dnešních rozhodnutí. Rádi bychom vás přizvali k tomu, abyste na pár dní přemýšleli, organizovali se a hráli si spolu s námi. Nechceme se o věcech bavit dichotomicky (my x oni), ale hledáme spojence.
V rámci čtyřdenního programu nabízíme několik aktivit a pasivit týkajících se toho, jak se organizovat ve vztahu k tématům, které nás nebo vás trápí. Jedno z možných témat, které nás všechny spojuje, bez ohledu na to, kde žijeme, jsou změny klimatu, nemusí být ale jediné. Programové body na sebe navazují velice volně, takže se můžete zúčastnit klidně jen jednoho z nich. Budeme ale rádi, pokud se za námi budete během čtyř dnů vracet a budeme mít možnost některé věci rozvíjet.
Pokud se za námi budete během těchto čtyř dnů pravidelně vracet, budete mít příležitost se každý den z různých úhlů dotýkat těchto tří tematických okruhů:
1. Self care / Collective care
2. Moje a naše místo ve světě / můj a náš cíl
3. Jak si udržet naději při katastrofických vyhlídkách?
1. 10.
10.00 Mapa č. 1 a 2 mentální a místní
workshop, připravili Jana a Jakub Adamcovi
Zážitkový workshop, ve kterém budeme společně mapovat, na čem nám (v našem městě) záleží, co nás trápí a jaké je naše místo (v něm). Od individuálního se vydáme ke společnému a budeme hledat překryvy různých map, které nosíme v sobě.
16.00 Město, po kterém toužíme
workshop, vede Eliška Černá
Skrze techniky divadla utlačovaných, pojďme společně imaginovat a vstoupit na chvíli do města, které odpovídá našim touhám a představám.
2. 10.
10.00 Mapa č. 3 – Ostrov pokladů
workshop, připravili Jana a Jakub Adamcovi
Sdílení zkušeností s radostí, láskou, přátelstvím a svobodou.
16.00 Jak měnit svět a nezbláznit se z toho, 1. část
přednáška a diskuze, vede Jakub Černý
Je to možná jen zdání, ale také vám přijde, že narůstá počet lidí, kteří chtějí měnit svět kolem sebe? Usilovat o budoucnost, ve které spolu s ostatními živými bytostmi můžeme fungovat důstojněji? Vytvářet svět, ve kterém není určujícím principem zisk a růst postavený na drancování přírody nebo společenské nerovnosti se stává důležitou touhou dnešní doby. Na jedné straně nás aktivismus vytrhává z obecné letargie a blbé nálady, na druhou stranu můžeme zapomínat, že naše zdroje jsou omezené a že nejsme dokonalí, nebo že nevíme, jak na to. V přednášce a následné diskuzi se z psychologického hlediska budeme věnovat pozitivním i stinným stránkám úsilí o společenskou změnu.
3. 10.
10.00 Jak měnit svět a nezbláznit se z toho, 2. část
workshop, vede Jakub Černý
Workshop volně navazuje na přednášku Psychologické aspekty aktivismu. Budeme se v něm věnovat tomu, jak zmapovat své zdroje, jak o sebe pečovat, ale také tomu, jak nastavit některé aspekty společného fungování v kolektivu.
16.00 Lesk a bída periferie
diskuze a společný piknik
Někteří odešli, jiní zůstali nebo se vrátili. Jak reflektují aktivní lidé z periferie vztah k místu, ze kterého pochází? Jak se vztahují k odlivu lidí do center? Mají se proč vracet nebo se podílet na formování místa, ve kterém žili? Vztah ke Zlínu/Ostravě / odcházení aktivních lidí ze Zlína/Ostravy.
Hosté:
Jan Bělíček - publicista, literární kritik a zlínský rodák
Václav Drozd - politolog, odborový organizátor a zlínský rodák
Eliška Černá - sociální pracovnice, Rodiče za klima Ostrava
další host bude potvrzen
Moderátor: Jakub Černý
4. 10.
10.00 Procházka
(bude upřesněno)
16.00 Promítání dokumentárního filmu: Ekostory (Ivo Bystřičan, 46 min)
Po celou dobu Mapa č. 4 - Překážková dráha.
Každý den Řízená imaginace - Zlepšování budoucnosti silou mysli / Zpomalování / Zpřítomňování / Utváření aktivní naděje - 30 minut vždy před začátkem odpoledního bloku.
U všech programových bodů možnost hlídání dětí.
Pro Zlínský salon v sestavě dvou rodin, Adamcovi (Jana a Jakub) a Černí (Eliška a Jakub). Dohromady tvoří kolektiv, jehož součástí jsou: scénografka, programový dramaturg, kurátor, audiovizuální umělec, sociální pracovnice, sociální inovátorka, psycholog, sociální pracovník, terapeut, supervizor a lektor. Členové kolektivu se věnují nejrůznějším společenským, tvůrčím, kulturním a sociálním aktivitám a často jsou členy dalších kolektivů.
https://www.facebook.com/rodicezaklimaostrava
Jana Adamec Tkáčová (*1990) je scénografka v současné době na mateřské s dvouletou Delfínou. Je absolventkou scénografie na brněnské JAMU. Pracovala převážně na malých produkcích autorského, nehierarchického nebo pohybového divadla. Ráda pracuje se znovupoužitými / odpadními materiály, videem a nedivadelním prostorem. Po škole pracovala rok jako švadlena v Divadle loutek v Ostravě. V současnosti se plně věnuje svému mateřství, zajímají ji jeho tabu a možnosti sdílení a podpory.
Jakub Adamec (*1981) je dramaturg a kurátor PLATO Ostrava, umělec a člen audiovizuální skupiny I Love 69 Popgejů. Zabývá se současným uměním, jeho přesahy a funkčností, a post-uměním. Je také autorem dvou sólových alb, scénické a filmové hudby nebo spoluautorem rozhlasové hry. Působil v Českém centru ve Varšavě, v Galerii města Třince nebo v ostravské galerii Strážná Věž. Je absolventem Ateliéru intermédií Institutu pro umělecká studia Ostravské univerzity v Ostravě.
Eliška Černá (*1982) je profesí sociální pracovnice a v současné době je na mateřské s tříměsíčním Mikolášem. Od roku 2016 působí jako odborná asistentka na katedře Sociální práce na Ostravské univerzitě. Zajímá se o témata radikální sociální práce, antiopresivního přístupu a bezdomovectví. Podílela se na evaluaci pilotního projektu Rapid Re-Housing pro rodiny s dětmi v Brně. Zakládala kampaň Noc venku Ostrava, spoluzakládala a podporuje ASLIDO – Asociaci lidí pro domov (jejíž členové jsou lidé se zkušeností bytové nouze). Od listopadu 2017 podporuje ostravskou komunitu z osady Bedřiška, které hrozí vymístění a demolice jejich domovů. Dlouhodobě spolupracuje s Platformou pro sociální bydlení. V roce 2018/2019 absolvovala jako stipendistka Fulbright programu odbornou stáž na UC Berkeley v USA.
Jakub Černý (*1984) je psycholog, sociální pracovník a terapeut. Pracoval na různých pozicích v neziskovém i státním sektoru v oblastech drog, závislostí a duševního zdraví. Jako supervizor, lektor i aktivista podporuje projekty spjaté se sociální změnou a emancipací lidí s vlastní zkušeností, například v projektu Street support. Jakub je jedním ze zakládajících členů spolku Narativ, se kterým se dlouhodobě věnuje rozvoji kolaborativní a dialogické praxe v ČR, strukturálním a politickým aspektům duševního zdraví a systému související podpory.
Krajská galerie výtvarného
umění ve Zlíně, p.o.
Vavrečkova 7040
760 01 Zlín
Galerie na mapě
info@galeriezlin.cz
+420 573 032 220
IČO: 00094889
Copyright © 2025 Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, p.o.
Vyrobil: HEADBOX