03. prosinec - 03. prosinec 2013
3. prosince 2013 v 17 hodin, přízemí budovy 14 Baťova institutu
Přednáška seznámí s teoriemi ideálních průmyslových měst, které se staly inspirací pro výstavbu vlastních satelitních jednotek, i s obsahem publikace Ideální průmyslové město budoucnosti (1937), která zahrnovala teoretické studie výstavby nových průmyslových měst a zkušenosti ze stávajících firemních satelitních jednotek.
Prudký rozvoj firmy Baťa si od počátku 20. let vyžádal promyšlené plánování ve zlínském centru ve všech sférách, oblast architektury, urbanismu a celé stavební činnosti nevyjímaje. Zakládání nových filiálek, obchodů, ale především průmyslových a urbanistických celků, znamenalo rozšíření stávajícího projekčního oddělení a později vznik urbanistického oddělení. Pozornost byla věnována také teoretickým studiím výstavby průmyslových měst. Na jejich řešení se podíleli nejen firemní architekti František Lýdie Gahura, Vladimír Karfík, R. H. Podzemný a Jiří Voženílek, ale i další významné osobnosti – Le Corbusier, Josef Gočár, Emil Hruška.
Firemní satelity nesou přehledný rukopis zlínské architektonické dílny a stavebního oddělení. Rozvíjejí koncepce zahradních a ideálních průmyslových měst i funkční zónování s lokalizací aktivit. Zlínský modul byl ozvláštněn tvůrčími změnami, danými jinými sociálními, geografickými či klimatickými podmínkami. Způsob centrálního řízení, stavění, standardizace, typizace a normalizace, zprůmyslnění všech článků, komplexní a optimální organizace přípravy při vývozu celých průmyslových a obytných celků, neměl ve světě v tomto měřítku obdoby.
Vstupné na přednášku s prohlídkou výstavy Baťova města je 30 Kč, snížené vstupné je 20 Kč.
Krajská galerie výtvarného
umění ve Zlíně, p.o.
Vavrečkova 7040
760 01 Zlín
Galerie na mapě
info@galeriezlin.cz
+420 573 032 220
IČO: 00094889
Copyright © 2025 Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, p.o.
Vyrobil: HEADBOX